ΔΠΜΣ Μουσειακές Σπουδές

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

Η Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του ΔΠΜΣ "Μουσειακές Σπουδές" λειτουργούσε παλαιότερα ως Βιβλιοθήκη με βιβλία και άρθρα σχετικά με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού προγράμματος. Από το 2019 όμως, η νέα ενοποιημένη Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής, ενσωμάτωσε όλες τις συλλογές συγγραμμάτων και Μεταπτυχιακών Διπλωματικών Εργασιών Ειδίκευσηςπου διατηρούσαν τα επιμέρους τμήματα της σχολής και τα μεταπτυχιακά προγράμματα τα οποία ανήκαν στα τμήματα αυτά.

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Προγράμματος έχουν πλέον πρόσβαση στην Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής και δυνατότητα ανάγνωσης και δανεισμού βιβλίων, σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας της.

Συγχρόνως, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του προγράμματος μπορούν να απευθυνθούν και στην Βιβλιοθήκη της Σχολής Θετικών Επιστημών αλλά και στις 3 βιβλιοθήκες του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, την Βιβλιοθήκη Πανεπιστημιούπολης Άλσους Αιγάλεω, την Βιβλιοθήκη Αρχαίου Ελαιώνα και την Βιβλιοθήκη Αθηνών.

Εργαστηριακά μαθήματα διεξάγονται στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης (ΠΑΔΑ) στο Αιγάλεω.

ΕΚΠΑ - Βιβλιοθήκη Φιλοσοφικής Σχολής

ΕΚΠΑ - Βιβλιοθήση Σχολής Θετικών Επιστημών