ΔΠΜΣ Μουσειακές Σπουδές

ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΠΜΣ

“ Το ΠΜΣ «Μουσειακές Σπουδές» είναι ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που δημιουργεί επαγγελματίες των μουσείων με ευρύ πεδίο γνώσεων, που μαθαίνουν να δίνουν αξία στη διαφορετικότητα και στον τρόπο με τον οποίο μπορούν να επιφέρουν ουσιαστικές αλλαγές στη σύγχρονη κοινωνία. ”
Φωτεινή Κοπίλογλου
Επιμελήτρια Eικαστικών Eκθέσεων - Mουσειολόγος (Απόφοιτος 2015)

“ Το ΠΜΣ «Μουσειακές Σπουδές» είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα σπουδών, διατμηματικό και πολύπλευρο, όπως οφείλει να είναι, λόγω της φύσης του αντικειμένου.  Χαρακτηρίζεται από πολυφωνία λόγω και της διατμηματικής του συγκρότησης, από την προσπάθεια να δοθούν στους φοιτητές θεωρητικά και πρακτικά εργαλεία και να καλυφθεί το σύνολο του μουσειακού έργου ”
Βάσω Πολυζώη
Επιμελήτρια Μουσείου Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης - Μουσειολόγος (Απόφοιτος 2006)

“ Ενδιαφέρον, πολυθεματικό και διεπιστημονικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα με περιθώρια ανάπτυξης έρευνας σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα των φοιτητών. ”
Ηρώ Κομποθανάση
Βιβλιοθηκονόμος ΕΜΠ - Mουσειολόγος (Aπόφοιτος 2016)

“ Θεωρώ πως ήταν ένα εξαιρετικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Μου άρεσε πολύ ο διεπιστημονικός και διατμηματικός του χαρακτήρας ”
Σοφία Παπασπύρου
Αρχαιολόγος - Διπλωματούχος Ξεναγός - Μουσειολόγος (Aπόφοιτος 2014)

“ Το ΠΜΣ “Μουσειακές Σπουδές” με "γέμισε" προσφέροντας μου γνώση. Μου έδωσε μία νέα οπτική και καλύτερη απόδοση όσο και αυτοπεποίθηση στο αντικείμενο στο οποίο ήδη εργαζόμουν. ”
Μέντης Βοσταντζόγλου
Διπλωματούχος Ξεναγός - Μουσειολόγος (Aπόφοιτος 2012)

“ Πολυμορφικό, με ευρύτητα πεδίων ”
Μαρία Φιλιππούση
Συντηρήτρια Μουσείου Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης - Mουσειολόγος (Aπόφοιτος 2005)

“ Το ΠΜΣ «Μουσειακές Σπουδές» συμπυκνώνει πολύ ικανοποιητικά το ευρύ αντικείμενο της μουσειολογίας, διεξάγεται από διακεκριμένους επιστήμονες οι οποίοι κατά πλειοψηφία είναι κοντά στους σπουδαστές και πρόθυμοι να τους καθοδηγήσουν και να τους συμβουλέψουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους ”
Μίνα Παϊσίου
Αρχιτέκτονας - Mουσειολόγος (Απόφοιτος 2017)

“ Επέλεξα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα για την δυνατότητα που προσφέρει για επιμόρφωση στον τομέα του σχεδιασμού μουσειοπαιδαγωγικών προγραμμάτων. ”
Δάφνη Ποντικού
Γεωλόγος - Mουσειολόγος (Απόφοιτος 2014)

“ Η διεπιστημονική φυσιογνωμία του μεταπτυχιακού προσφέρει τα απαραίτητα εφόδια για την επαγγελματική είσοδο στο χώρο των μουσείων, καθώς και για ακαδημαϊκή εξέλιξη σε επίπεδο διδακτορικής έρευνας. ”
Αννα-Μαρία Κάντα
Υποψήφια Διδάκτωρ University College London - Μουσειολόγος (Απόφοιτος 2012)

“ Η διεπιστημονικότητα του προγράμματος σπουδών είναι ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα του ΠΜΣ. Η συνύπαρξη ανθρώπων από διαφορετικά επιστημονικά περιβάλλοντα έχει θετική επίδραση τόσο στον τρόπο σκέψης και έκφρασης του κάθε μεταπτυχιακού φοιτητή, όσο και στο σύνολο, μέσω της πραγματοποίησης γόνιμων συζητήσεων και ανταλλαγής ιδεών & προβληματισμών ”
Αφροδίτη Βλάχου
Αρχαιολόγος - Mουσειολόγος (Απόφοιτος 2010)

“ Το ΠΜΣ «Μουσειακές Σπουδές» έχει ολοκληρωμένη, πολυδιάστατη φυσιογνωμία, με πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα. ”
Κατερίνα Σέρβη
Αρχαιολόγος - Mουσειολόγος (Απόφοιτος 2015)

“ Το ΠΜΣ «Μουσειακές Σπουδές» έχει διαμορφωθεί με στόχο την προώθηση της διεπιστημονικής συνεργασίας. Η έμφαση στη διεπιστημονικότητα επιτυγχάνεται μέσω της ολιστικής προσέγγισης των ζητημάτων που προκύπτουν σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά και μέσα από τη συνεργασία των φοιτητών -σε πρακτικό επίπεδο- κατά την εκπόνηση ομαδικών εργασιών. ”
Αγγελική Παρτσινέβελου
Απόφοιτος της Σχολής Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης - Μουσειολόγος (Απόφοιτος 2015)

“ To ΠΜΣ "Μουσειακών Σπουδών" με βοήθησε να διαμορφώσω μια πληρέστερη εικόνα πάνω στο ζήτημα των σύγχρονων προσεγγίσεων στην οργάνωση και λειτουργία των μουσείων. Όντας ο ίδιος εργαζόμενος επί σειρά ετών σε αρχαιολογικά μουσεία, αισθανόμουν την ανάγκη να εξελίξω όσα μαθαίνει κανείς από την εργασιακή εμπειρία αλλά κυρίως τις γνώσεις γύρω από τις σύγχρονες θεωρήσεις και πρακτικές που επιχειρούν να ανανεώσουν την αρχαιολογική μουσειολογική αφήγηση στην Ελλάδα. ”
Φώτης Κατέβας Συντηρητής Αρχαιοτήτων / Μουσειολόγος εργαζόμενος στο ΥΠΠΟΑ (Απόφοιτος 2013)

Φωτεινή Κοπίλογλου
Επιμελήτρια Eικαστικών Eκθέσεων - Mουσειολόγος (Απόφοιτος 2015)

Βάσω Πολυζώη
Επιμελήτρια Μουσείου Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης - Μουσειολόγος (Απόφοιτος 2006)

“ Ένα διεπιστημονικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα που ενθαρρύνει τη συνεργασία και τη σύγκλιση των ιδεών γύρω από την πολιτισμική διαχείριση."
Μαρία Σταυρούλη
Υποψήφια Διδάκτωρ Παντείου Πανεπιστημίου - Μουσειολόγος (Aπόφοιτος 2014)